Warszawa – miasto żurawi wieżowych

żurawie wieżowe Warszawa

Żurawie wieżowe w Warszawie nie należą do rzadkiego widoku. Można powiedzieć, że od zakończenia II wojny światowej stolica jest cały czas w budowie i choć w dzisiejszych czasach prezentuje się naprawdę imponująco to nadal budowane są nowe obiekty. Nie da się przejechać chociażby dwóch czy trzech kilometrów po warszawskich ulicach, by chociażby w oddali nie zobaczyć wznoszącego się ponad budynkami majestatycznego żurawia budowlanego.

Żurawie wieżowe w powojennej Warszawie

Zacznijmy od czasów powojennych. Jak wiadomo – Warszawa została prawie doszczętnie zniszczona, głównie w trakcie Powstania Warszawskiego, gdy rozjuszony Hitler nakazał, by z Warszawy nie został kamień na kamieniu. Głównie tereny getta zostały zmiecione z powierzchni ziemi, a z przepięknej warszawskiej Starówki zostały jedynie zgliszcza i pojedyncze ocalałe budynki. Jedynym rozwiązaniem, którego podjęli się Polacy, była odbudowa miasta, a przy tym niezbędna była nie tylko pomoc ludzkich rąk, ale również żurawi wieżowych. Oczywiście różniły się one stopniem zaawansowania technologicznego od współczesnych żurawi budowlanych, ale dały sobie doskonale radę z pracami budowlanymi przy odbudowie stolicy. Charakteryzowały się mniejszym udźwigiem i zasięgiem pracy ramienia, dlatego proces odbudowy budynków trwał dłużej niż miałoby to miejsce dzisiaj.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki

Żurawie wieżowe stosowane były również, co jest raczej oczywiste, przy budowie Pałacu Kultury, który wyrósł na najwyższy budynek w Polsce. Budowany w latach 50-tych XX. wieku przez żurawie wieżowe o zdecydowanie krótszych ramionach wysięgnika, niż współczesne żurawie stosowane w branży budowlanej. Przy wznoszeniu wysokiego budynku pracowało jednocześnie kilka najnowocześniejszych na ówczesne czasy żurawi budowlanych, których dzieło możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, choć o samym Pałacu Kultury i Nauki opinie są różne to przyznać trzeba, że budowlańcy i operatorzy żurawi wieżowych mogą być z siebie zadowoleni.

żurawie wieżowe w Warszawie

Współcześnie

Nie bez powodu stwierdziliśmy, że stolica jest cały czas w budowie. W wielu miejscach można nadal zobaczyć powojenne ślady budynków, na których wznoszone są nowe obiekty budowlane. W samym centrum Warszawy aktualnie budowanych jest kilka kolejnych biurowców i apartamentowców. Chociażby w okolicach ulicy Łuckiej powstają nowe przeszklone kolosy, które wznoszone są za pomocą najnowocześniejszych żurawi budowlanych. Dzisiaj wynajem żurawi wieżowych w Warszawie to nadal bardzo popularna usługa, bo buduje się cały czas: dla biznesu, dla mieszkańców, dla rozrywki, a więc biurowce, apartamentowce, wieżowce mieszkalne, centra handlowe, galerie.

Można śmiało powiedzieć, że żurawie budowlane wpisały się już na stałe w krajobraz Warszawy. Przejeżdżając przez centrum miasta czy odwiedzając dzielnice brzegowe zobaczyć można wiele kolosalnych dźwigów pracujących na placach budowy. Nie ma dnia, by nie spotkać na swojej drodze choć jednego żurawia wieżowego. Z biurowców wystarczy dosłownie wyjrzeć przez okno, by najprawdopodobniej tuż za oknem zobaczyć kolejne wznoszone budynki. Żurawie wieżowe w panoramie Warszawy to stały element świadczący o ciągłym rozwoju miasta, o ciągłym inwestowaniu w nowe obiekty, ale również o remontach.

Żurawie wieżowe na Placu Powstańców Warszawy

Jednym z najbardziej znanych miejsc, gdzie remontuje się już od lat budynek zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego jest Plac Powstańców Warszawy, przy którym stoi niegdyś najwyższy budynek stolicy – Prudential. Od lat w jego bezpośrednim sąsiedztwie stoi żuraw wieżowy, który ma pomagać w odbudowie słynnego budynku. Wystarczy obejrzeć zdjęcia Prudentiala z ostatnich kilku lat, by zobaczyć, że ogromny żuraw budowlany wiernie trwa u jego boku.

Czy żurawie budowlane znikną kiedyś z centrum miasta? Można w to wątpić, ponieważ jest jeszcze wiele miejsc, w których w najbliższych latach będą powstawały nowe inwestycje, a przecież wiele zostało dopiero co rozpoczętych. Można śmiało powiedzieć, że miejsce dla żurawi budowlanych w stolicy zawsze się znajdzie, a i zajęcia dla nich nie zabraknie. Warszawa ciągle rośnie w siłę, a my mamy przyjemność być jedną z tych firm, które zapewniają najlepsze mobilne żurawie wieżowe do realizacji prac budowlanych.

żuraw wieżowy Warszawa