Jakie cechy osobowości powinien posiadać operator obsługujący żurawie budowlane?

operator żurawia wieżowego

Praca operatora żurawi budowlanych budzi zainteresowanie. Nie tylko mali chłopcy, ale również dorośli mężczyźni chcieliby zobaczyć jak to jest pracować w kabinie operatora, wysoko nad ziemią. Jednak praca ta bywa niebezpieczna, dlatego poza umiejętnościami, operator żurawia musi posiadać odpowiednie cechy osobowości, dzięki którym jego praca będzie łatwiejsza i będzie przebiegać znacznie sprawniej, dokładniej i efektywniej. Jakie to cechy, bez których dźwigowy nie będzie odpowiednio wykonywać swojej pracy?

Cechy niezbędne w pracy operatora żurawi wieżowych

Jedna z podstawowych cech operatora żurawi budowlanych to opanowanie i odporność na stres. Przy wykonywaniu usług na dużej wysokości, problemy takie jak lęk wysokości będą znacznym utrudnieniem. Dźwigowy musi być opanowany i potrafić zapanować nad stresem czy nawet strachem, gdy zetknie się z częstym zjawiskiem, jakim są nawet kilkumetrowe przechylenia kabiny żurawia pod wpływem wiatru czy ciężaru przenoszonego na haku. Dzięki zachowywaniu zimnej krwi, dźwigowy będzie mógł opanować sytuację i zachować się odpowiednio do sytuacji. Osoby, które nie będą potrafiły walczyć ze stresem i zachowywać się w opanowany sposób, z całą pewnością nie powinny decydować się na pracę z takimi maszynami, jak żurawie wieżowe.

Odpowiedzialność za siebie i sprzęt

Poczucie odpowiedzialności to cecha, która powinna być naprawdę wysoce rozwinięta u operatora żurawi budowlanych. Praca na takich maszynach, z ogromnymi ciężarami, na dużych wysokościach, to wielka odpowiedzialność, którą trzeba umieć udźwignąć na swoich barkach. Każdy, nawet najdrobniejszy błąd, może doprowadzić do tragedii czy katastrofy budowlanej. Dźwigowy musi więc mieć pełną świadomość, że jest odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo, sprzęt czy miejsce, w którym wykonuje usługi przy użyciu żurawia wieżowego. Jeżeli kandydat na operatora dźwigów i żurawi wieżowych nie chce brać na siebie odpowiedzialności – nie powinien zajmować się pracą, która takiej odpowiedzialności wymaga i to na każdym kroku.

Praca zespołowa

Usługi dźwigowe wymagają umiejętności współpracy z zespołem pracowników. Operator, który jest osobą konfliktową i nie potrafi dogadywać się z innymi pracownikami i dochodzić do kompromisów, będzie miał trudności z realizowaniem prac bezproblemowo i sprawnie. Często bywa tak, że trzeba się dogadać co do harmonogramu prac z innymi osobami, ustalić przebieg działań, a także ważne jest to, by wiedzieć że w każdej sytuacji można na sobie polegać. Praca zespołowa jest ważna w każdej branży, ale w budownictwie w szczególności.

wynajem mobilnych żurawi wieżowych