Jak długo może pracować żuraw wieżowy? Czy 25 lat to dużo?

żuraw wieżowy

Wielu naszych klientów zwraca się do nas z pytaniami o to jak długo żurawie wieżowe mogą być eksploatowane i czy korzystania z żurawia, który ma już przykładowo 25 lat jest bezpieczne. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych informacji dotyczących zagadnienia eksploatacji żurawia wieżowego. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, a także do współpracy z naszą firmą.

Żywotność żurawi wieżowych

Zacznijmy od tego, że żurawie wieżowe projektowane są na 15 lat żywotności, czyli w założeniach teoretycznych, powinny bezproblemowo przepracować 15 lat. W zależności od tego, kiedy dany model został skonstruowany, obowiązywały inne zalecenia i normy. Obecnie w Polsce do obliczeń stosuje się grupę EN 13001, a nowoczesne żurawie budowlane zakwalifikowane są do grupy HC1/S2. Tak wygląda teoria, a jakie ma to przełożenie na praktykę?

Stan techniczny

W rzeczywistości to stan techniczny żurawia wieżowego decyduje o jego żywotności. Zależy on od różnych czynników, a jego oceny dokonują profesjonaliści, fachowcy w swojej dziedzinie, czyli inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego. To oni wydają opinię i decyzję dotyczącą dalszej eksploatacji żurawia budowlanego. Na stan techniczny maszyny ma wpływ przede wszystkim prawidłowo wykonywany serwis żurawia, zgodny z wytycznymi opisanymi w instrukcji obsługi. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować innych niż oryginalne części zamiennych. Nie trzeba kupować ich u producenta, ale muszą być one zgodne z instrukcjami w zestawieniu części zamiennych dla danego modelu żurawia budowlanego.

Przeczytaj również: Warszawa – miasto żurawi wieżowych

Eksploatacja

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na żywotność żurawi wieżowych, jest intensywność eksploatacji. W Polsce na wielu placach budowy pracuje się na dwie czy nawet na trzy zmiany. To ogromne natężenie pracy, wyższe niż zakładane w obliczeniach konstrukcyjnych żurawi. Przy tak dużym natężeniu teoretycznie żuraw wieżowy nie powinien dotrwać nawet tych 15 lat. Decydujący jest jednak aktualny, rzeczywisty stan techniczny żurawia wieżowego, oceniony przez inspektorów UDT.

żurawie wieżowe

Długa żywotność żurawi wieżowych, zwłaszcza tych, które zostały stworzone przez renomowanych producentów, wynika z solidności i dokładności obliczeń podzespołów w procesie projektowania, dotrzymywania założeń technologicznych w produkcji, a także z dokładnej kontroli jakości. Żurawie wieżowe producentów takich jak Liebherr, są eksploatowane nawet powyżej 30 lat! Należy jednak mieć na uwadze, że podczas tak długiej eksploatacji maszyny w grę wchodzi zmęczenie konstrukcji stalowej. Należy dokładnie sprawdzać stan techniczny konstrukcji stalowej, w szczególności jeśli chodzi o żurawie wieżowe, które mają już swój wiek.

W firmach oferujących wynajem żurawi wieżowych, w których pracują żurawie budowlane, które przekroczyły 25 lat, nie trzeba się obawiać o to, czy żurawie mogą być nadal eksploatowane, jeżeli posiadają odpowiednią dokumentację UDT. Oznacza to, że przeszły pomyślnie ocenę stanu technicznego wykonaną przez fachowca. Jeżeli stan techniczny dopuszcza dalsze wykorzystywanie maszyny do pracy i otrzymuje ona stosowną dokumentację techniczną – z żurawia wieżowego można nadal korzystać.

Zapraszamy do korzystania z naszych mobilnych żurawi wieżowych, które są gotowe do pracy i posiadają wymagane przeglądy techniczne oraz opinie inspektorów.

wynajem mobilnych żurawi wieżowych