Chyba każdy mały chłopiec marzył o tym, by móc kiedyś wspiąć się na wysokiego żurawia budowlanego i zobaczyć świat z jego kabiny zawieszonej wysoko nad ziemią. Marzy o tym również wielu dorosłych mężczyzn, ale nie każdemu jest dane spełnić te pragnienia. Praca na wielkich dźwigach wieżowych, na dużych wysokościach, nie jest stworzona dla każdego. W grę wchodzą nie tylko umiejętności, wiedza i uprawnienia, ale również cechy osobowościowe.
Jak zostać operatorem żurawia wieżowego?
Aby móc zostać operatorem żurawia budowlanego, trzeba przejść odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin państwowy składający się z części teoretycznej i części praktycznej. Materiał teoretyczny do opanowania to ogromna ilość wiedzy, a i duża selekcja kandydatów przyczyniają się do tego, że nie każdy chętny do pracy zda egzamin i otrzyma uprawnienia dźwigowego.
Istnieją trzy rodzaje uprawnień:
- 2D – uprawnienia do obsługi dźwigów budowlanych przenoszących ładunek na małe wysokości
- 1Ż – uprawnienia dla operatorów tradycyjnych żurawi wieżowych
- 2Ż – uprawnienia do obsługi żurawi wieżowych mogących poruszać się na szynach
Wiedza i umiejętności nie wystarczą
Zdanie egzaminu, który daje licencję na obsługę żurawi wieżowych to nie wszystko. Można mieć umiejętności i wiedzę, ale potrzebne są także odpowiednie predyspozycje. Praca na wysokości nie należy do najłatwiejszych. Owszem, widoki z kabiny operatora żurawia wieżowego bywają piękne, ale jego praca jest niebezpieczna. Częstym zjawiskiem są przechyły sięgające nawet kilku metrów, związane z przeciążeniem na haku czy z wiatrem. Trzeba mieć naprawdę mocne nerwy, by nie wpaść w panikę, gdy żurawie wieżowe się przechylają, kabina operatora przemieszcza się o nawet kilkadziesiąt stopni i widzi się nie tylko to, co dookoła, ale również to, co znajduje się pod żurawiem.
Lęk wysokości jest jednym z przeciwwskazań. Nie wszystkie modele żurawi wieżowych posiadają windę, na wiele z nich trzeba się wspiąć po wielostopniowej drabinie. Dla osoby, która boi się wysokości, może stanowić to duży problem, dlatego chcąc pracować jako operator żurawia wieżowego, nie można bać się wysokości.
Potrzebna jest także odpowiednia sprawność fizyczna. Jak już wspomnieliśmy, niektóre modele żurawi wieżowych wymagają wejścia po drabinie, która może mieć naprawdę wiele stopni. Osoby, które mają duże problemy ze sprawnością fizyczną lub są dużych gabarytów, mogą spotkać się z trudnościami z dostaniem się do kabiny żurawia wieżowego.
Chcąc zostać dźwigowym trzeba dokładnie upewnić się, że będziemy w stanie sprostać wymaganiom pracy na wysokości. Stopień poczucia odpowiedzialności i precyzji w realizowanych działaniach musi być naprawdę bardzo wysoki. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii. Praca z żurawiami wieżowymi przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które będą w stanie dokładnie realizować wymagające zlecenia i ostrożnie pracować z dużymi ciężarami na dużych wysokościach.