Żurawie wieżowe pracują zwykle na placach budowy, na których nie są jedynymi maszynami dźwigowymi. Mogą pracować w otoczeniu mniejszych dźwigów samochodowych. Mogą również wykonywać swoje zadania w miejscach, w których istnieją już wcześniej wybudowane obiekty. Taki stan rzeczy może stwarzać sytuacje kolizyjne, a co za tym idzie – konieczność opracowania odpowiednich instrukcji pracy, które uwzględniają najczęściej występujące warunki kolizyjne przy pracy żurawi.
Najczęściej występujące sytuacje kolizyjne
Zacznijmy od przedstawienia najczęściej występujących sytuacji, w których może dojść do kolizji na placu budowy, na którym obecne są żurawie budowlane.
Praca żurawia przy montażu budynku (tzw. plomby) związana jest z możliwością wystąpienia kolizji wysięgnika żurawia lub ładunku zaczepionego na haku ze ścianą istniejącego już budynku.
Praca żurawia wieżowego, gdy w promieniu jego pracy znajduje się istniejący wcześniej budynek – tu spotkać się można z kolizją wysięgnika żurawia z budynkiem stanowiącym duże utrudnienie dla pracy operatora urządzenia.
Praca żurawia budowlanego, gdy w promieniu jego pracy znajduje się jeden bądź kilka aktywnych dźwigów samochodowych – nie trudno o kolizję haka żurawia wieżowego z ładunkiem lub bez ładunku z ramieniem dźwigu teleskopowego.
Praca kilku żurawi wieżowych, których promienie pracy pokrywają się – zwłaszcza na dużych placach budowy można spotkać się z sytuacją, w której może wystąpić kolizja wysięgników żurawi pracujących na tym samym terenie.
Jak zapobiegać?
Producenci żurawi wieżowych ani osoby, które są odpowiedzialne za tworzenie przepisów pracy na placu budowy nie są w stanie z góry przewidzieć w jakich warunkach będą pracować maszyny i jakie sytuacje zagrożenia mogą napotkać na swojej drodze. Mówiąc wprost – aby uniknąć kolizji na placu budowy należy przy każdym konkretnym przypadku opracować szczegółową instrukcję pracy w warunkach kolizyjnych na danym obszarze realizacji usług dźwigowych wykonywanych przez żurawie wieżowe. Konieczne jest opisanie możliwych do wystąpienia sytuacji niebezpiecznych, kolizji, a także identyfikacja wynikających z nich niebezpieczeństw, analiza ryzyka ich wystąpienia na danym obszarze prac.
Zastosowanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych może wpłynąć na zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia sytuacji kolizyjnych stwarzających niebezpieczeństwo. Instrukcja, o której mowa, powinna stanowić dokumentację stosowania wspomnianych środków, a także określać zakres odpowiedzialności operatorów żurawi wieżowych, kierownika budowy, pracowników hakowych i sygnalistów, a w przypadku obecności na placu budowy dźwigów samochodowych – również operatorów dźwigu.
Instrukcja do pracy w warunkach kolizyjnych
Instrukcja musi zawierać tzw. szkic sytuacyjny, który przedstawia wszystkie występujące elementy kolizji, położenie żurawia budowlanego i dźwigu (jeśli taki występuje na placu budowy) oraz położenie i opis środków technicznych wymaganych dla zagwarantowania bezpiecznego przebiegu prac budowlanych. Obowiązkiem każdego z pracowników jest zapoznanie się ze stworzoną instrukcją oraz bezwzględne przestrzeganie jej zapisów w trakcie realizacji prac.
Od dłuższego czasu na placach budowlanych w Warszawie czy w innych lokalizacjach w Polsce nie stwierdzono wypadków, w których przyczyną byłby brak przestrzegania zapisów w instrukcjach pracy żurawi wieżowych w warunkach kolizyjnych. Można więc powiedzieć, że jest to dowodem na to, że opracowywanie każdorazowo instrukcji związanej z możliwymi do wystąpienia kolizjami sprawdza się jako metoda na ograniczenie zagrożeń i zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko samego urządzenia, placu budowy, ale przede wszystkim ludzi, którzy pracują na żurawiach wieżowych czy w obszarze ich działania.
Przeczytaj: Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy z żurawiami wieżowymi
Przypominamy, że nasza firma posiada bardzo duże doświadczenie w usługach dźwigowych. Wynajem żurawi wieżowych w Warszawie i okolicach realizujemy od wielu lat i wszędzie tam, gdzie pracowaliśmy, przestrzeganie instrukcji pracy w warunkach kolizyjnych jest jedną z najważniejszych podstaw bezpieczeństwa. Nasi operatorzy żurawi wieżowych stosują się do wszystkich przepisów i zawsze dokładnie zapoznają się z możliwymi sytuacjami, w których może nastąpić kolizja. Bezpieczeństwo to podstawa!