Czy kotwy fundamentowe do żurawia wieżowego muszą być oryginalne?

kotwy fundamentowe

Żurawie wieżowe to wielkogabarytowe maszyny, które wymagają regularnej konserwacji i napraw nawet najmniejszych uszkodzeń. Obowiązkiem każdej firmy, która oferuje wynajem żurawi wieżowych jest zagwarantowanie klientowi bezpiecznego, w pełni sprawnego żurawia, który nie będzie stanowił zagrożenia dla placu budowy i osób na nich przebywających poprzez swoje usterki i niedopatrzenia. Nie da się ukryć, że części do takich żurawi nie należą do najtańszych inwestycji, dlatego może pojawić się chęć zastosowania tańszych, nieoryginalnych części, takich jak przykładowo kotwy fundamentowe.

Kotwy fundamentowe dla żurawi

Zastanówmy się czy kotwy fundamentowe w żurawiu wieżowym muszą być oryginalne i czy można pozwolić sobie na stosowanie zamienników?

Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo prosta i oczywista: TAK, kotwy muszą być oryginalne, ponieważ jako element konstrukcji żurawia wieżowego są także elementem ujętym w świadectwie zgodności z Dyrektywą Maszynową. Stosowanie innej części niż ta, która wskazana jest przez producenta prowadzi do konsekwencji w postaci unieważnienia wspomnianego świadectwa. Stanowisko to jest wspólne dla producentów żurawi wieżowych i pochodzi z maja 2011 roku – zostało opublikowane przez CECE – Committee for the European Construction Equipment. Stanowisko to jest jednoznaczne i nie podlega indywidualnym interpretacjom.

Zamienniki dla oryginalnych części

Stosowanie zamienników może pozwolić na oszczędność, ale czy na pewno warto podejmować ryzyko i stosować części, które nie są zatwierdzone przez producenta danego żurawia wieżowego? Producenci zalecają stosowanie oryginalnych elementów, takich jak kotwy fundamentowe nie bez powodu. Zapewniają bowiem ich wysoką jakość oraz niezawodność, a także dobrą współpracę z pozostałymi elementami składowymi żurawia wieżowego.

żurawie wieżowe

Istnieją sposoby na to, by zgodnie z prawem obejść konieczność stosowania oryginalnych kotew, chociażby poprzez wystawienie własnego świadectwa zgodności z Dyrektywą Maszynową. Wiąże się to jednak z dużym ryzykiem w przypadku poważnego wypadku na placu budowy. Zastosowanie nieoryginalnego elementu konstrukcyjnego może być głównym argumentem poszkodowanych w procesie sądowym, a dużym prawdopodobieństwem jest, że sąd rozpatrujący taką sprawę, wyda wyrok niekorzystny dla firmy zajmującą się eksploatacją i zapewnianiem żurawia wieżowego z nieoryginalnymi częściami.

Aby zapewnić bezpieczeństwo realizowanej inwestycji, maszynie, osobom pracującym w pobliżu żurawia budowlanego, a także swojej firmie i swoim interesom – nie warto porywać się na oszczędności w postaci tańszych zamienników. Naszym zdaniem żurawie wieżowe zawsze powinny być wyposażone w oryginalne kotwy fundamentowe i inne części konstrukcyjne, ponieważ chwilowa oszczędność może okazać się brzemienna w skutkach i pociągnąć za sobą nie tylko odpowiedzialność finansową, ale przede wszystkim odpowiedzialność prawną.

Przeczytaj również: Praca żurawi wieżowych w warunkach kolizyjnych

wynajem mobilnych żurawi wieżowych