Jak montuje się żurawie wieżowe?

montaż żurawia wieżowego

Wynajem żurawi wieżowych to bardzo popularna usługa w Warszawie i okolicach. Praktycznie na każdym kroku można zobaczyć żurawie wieżowe, które doskonale sobie radzą ze wznoszeniem nowoczesnych wieżowców i innych wysokich budynków. W jaki sposób montuje się bardzo wysokie żurawie budowlane o długich wysięgnikach?

Montaż żurawi wieżowych

Odpowiednie przygotowanie żurawia wieżowego do realizacji zadań na placu budowlanym jest naprawdę bardzo ważną kwestią. Zadaniem dźwigów wieżowych jest przenoszenie dużych ładunków na duże wysokości, a więc każde niedopatrzenie mogłoby zakończyć się tragedią. Montaż kolosów jest więc bardzo odpowiedzialnym zadaniem, któremu należy poświęcić wymaganą ilość czasu i uwagi. Najodpowiedniejszym i niezastąpionym narzędziem do montażu żurawi wieżowych są dźwigi samojezdne, bez których wznoszenie wieży żurawia byłoby niemożliwe.

Kotwiczenie żurawia

Montowanie żurawia wieżowego należy rozpocząć od przygotowania kotwy fundamentowej, którą stabilizuje się przy pomocy odpowiedniego obciążenia bądź zalania jej cementem, który, gdy wyschnie, zapewni stabilność maszynie. Zalewanie fundamentów cementem stosuje się na placach budowy, na których brakuje miejsca, by korzystać z żurawia wieżowego z balastem u dołu konstrukcji.

Montaż wieży

Kratownicę żurawia montuje się za pomocą sworzni – po montażu pierwszej części do podstawy, przytwierdza się kolejne części kratownicy w identyczny sposób. Pomoc dźwigu samojezdnego jest tutaj niezbędna, ponieważ poszczególne elementy kratownicy żurawia wieżowego są naprawdę ciężkie i tylko dźwig o dużej mocy jest w stanie poradzić sobie z takim ciężarem. Dźwig podnosi kolejne części wieży, a odpowiednio wykwalifikowani pracownicy scalają poszczególne części pracując na wysokości i dbając o dokładny montaż, który zapewni stabilizację i bezpieczeństwo.

żurawie wieżowe

Montaż obrotnicy i kabiny

Żuraw samojezdny będzie potrzebny także przy montażu obrotnicy i kabiny żurawia wieżowego. Elementy te należy podnieść na dużą wysokość, gdzie robotnicy mają za zadanie odpowiednio scalić wszystkie elementy powstającego olbrzyma. Wystarczy jeden drobny błąd przy montowaniu żurawia wieżowego i można doprowadzić do katastrofy budowlanej! Nie wolno zapomnieć o takich szczegółach jak odpowiednia ilość smaru w miejscach, w których łączone są kolejne części konstrukcji żurawia. Maszyna ta w trakcie obrotów nie powinna skrzypieć – musi poruszać się cicho i płynnie.

Montaż przeciwwysięgnika

Po zamontowaniu wieży w żurawiu budowlanym, po osadzeniu na niej kabiny operatora, przychodzi czas na montaż przeciwwysięgnika. Jest to charakterystyczne, poziome ramię, na którym osadzona jest wciągarka ze stalową liną hakową. Przytwierdzenie ogromnego wysięgnika jest najważniejszym etapem procesu montażu. Pod nim poruszać się będzie wodzak ze zbloczem, uzbrojonym na końcu w hak. Kilkudziesięciometrowa konstrukcja ramienia żurawia wieżowego scalana jest z mniejszych części jeszcze na ziemi. Żuraw samojezdny podnosi ramię na odpowiednią wysokość, monterzy przytwierdzają konstrukcję, przeciągają wzdłuż niej linę wykonaną ze stali, a także montują zblocze z hakiem. Trzeba pamiętać także o umieszczeniu na przeciwwysięgniku niezbędnego balastu, który składa się z przeciwwag mogących ważyć po 2150 kilogramów. Ciężary przeciwwag są zależne od długości ramienia żurawia wieżowego.

Firmy, które oferują wynajem żurawi wieżowych, doskonale zdają sobie sprawę z konieczności precyzyjnego montażu wielkiej maszyny, która w związku z charakterem swojej pracy, może być niebezpieczna. Odpowiedni montaż konstrukcji, wykwalifikowany operator żurawia, przestrzeganie przepisów BHP, regularne przeglądy techniczne urządzenia, praca wyłącznie w sprzyjających warunkach pogodowych – to wszystko ma wpływ na bezpieczny przebieg usług dźwigowych na placu budowy.

Montaż żurawi wieżowych – szybko i sprawnie

Mamy bardzo duże doświadczenie w usługach montażu żurawi wieżowych dla naszych klientów w Warszawie i województwie mazowieckim. Żurawie montujemy sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami. Zapewniamy również wykwalifikowanych operatorów żurawi, którzy dbają o bezproblemowy przebieg prac.

W naszej ofercie dostępne są mobilne żurawie wieżowe SPIERINGS, które są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych żurawi wieżowych. Są to żurawie samomontujące, których przygotowanie do pracy zajmuje od 20 do 30 minut, w zależności od modelu.

Oferujemy wynajem żurawi wieżowych w Warszawie i nie tylko. Zachęcamy do współpracy!

wynajem mobilnych żurawi wieżowych